11.22.63

Yazan: Gizem Demirel // Tarih:


 

Güzel bir aşkla süslenmiş harika bir dönem, suikast ve aşk dizisi. Kitaptan çevrilme ve 8 bölümlük mini dizi. Hangisi daha iyi kitabını da okumuş olan karar vermeli ama ben diziyi iki kere bitirdiğimi söylemeliyim.

Kendi halinde sıradan bir öğretmen olan Jake her zamanki gibi arkadaşının lokantasında yemeğe gider. Bu öncekilerden farklı, çünkü ne kadar o bilmese de hayatı değişecek.

Arkadaşının garip hallerinden kuşkulanan Jake neler olduğunu öğrenmek istese de arkadaşı başta pek anlatmak istemiyor. Daha sonra yarım kalan işini Jake’in halledeceğini düşünüp her şeyi anlatmaya karar veriyor. Lokantanın deposunda geçmişe açılan bir kapı ve bu kapıdan John F. Kennedy suikastini engellemek için geçmesi gereken John. Önce sonuna kadar karşı çıkan Jake, arkadaşının ölümüyle bunu kabul etmek zorunda hissediyor.

Önünde onlarca yıkması gereken duvar var. Zaten basit olanları -dönemin bahis sonuçlarını, giyeceği kıyafetleri, alması gereken arabayı, kalması gereken yerleri- arkadaşı belirlemiştir.
En önemli duvar suikasti gerçekleştireceği söylenen Lee Harvey Oswald’ı etkisi hale getirmek.

Geçmişe her gittiğinde yaptığı tüm işler sıfırlanmaktadır ve geçmişte kaldığı her 2 sene şimdiki zamanda 2 dakikaya tekabül etmektedir.

“Geçmiş değişmek istemiyor. Geçmişi değiştirmeye çalışırsan geçmiş seni iter.” cümlesi aslında dizi içerisinde geçen tüm zorlukların da bir nevi açıklayıcısıdır. Geçmiş değişmek istemez. Jake’in işi ne yazık ki hiç kolay değil.

Geçmiş değişmek istemediği halde sıkıntıları olduğu bildiği insanların hayatlarına bile burnunu sokan Jake’i tüm işler bittiğinde gelecek nasıl bekliyor dersin?

Ve aşk… Bu kısmı üzerine hiçbir şey yazamayacağım. Yalnızca final bölümünde seni ağlatacak iki replik;
-I am Sadie.
+I know.


Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak Gerekli yerler yıldız ile gösterilmiştir *

Oynat Kapak Parça Adı
Parça Yazarları