1919 İNGİLTERE’SİNDE GANGSTER BİR AİLE: PEAKY BLINDERS

Yazan: Melisa Gülen // Tarih:


 

Merhabalaar, herhangi bir diziye başlama niyetimin hiç olmadığı bir dönemde bir arkadaşımın “Peaky Blinders izle çok güzel hadddiii” gibi söylemlerle aklımı çelmesi sonucu başladığım dizi. İyi ki de çelmiş. Dizi akıcı ve konular oldukça güzel işlenmiş. Arada komik nüanslarla, 1919 İngiltere’sini ve dönemin şartlarını net bir şekilde görebiliyorsunuz. Utanarak söylüyorum, ben hayatım yokmuşçasına bir haftada üç sezon izledim.

Dizi, İngiltere’nin Birmingham şehrinde I. Dünya Savaşı’nın yeni bittiği bir süreçte geçiyor. Olaylar Birmingham’ın “ağası” denilebilecek, gangster bir aile olan Shelby’lerin (nam-ı diğer Peaky Blinders) yanlışlıkla yüklü bir miktarda askeri cephane çalmasıyla başlıyor. Tabii ki bu hırsızlık devletin odağından kaçmıyor ve bizzat Winston Churchill tarafından kasabaya dişli bir detektif atanıyor. Zaten adları illegal olaylarla pek içli dışlı olan aile bu sefer başından büyük bir belaya bulaşıyor.

Daha fazla spoiler vermek istemiyorum sevgili Gececiler. Dönem dizisi ve aksiyon seviyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.

Not: Dizide bol bol Arctic Monkeys müzikleri kullanılmış. 1920’li yılları güncel müzikler eşliğinde izlemek ayrı güzel oluyor.


Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak Gerekli yerler yıldız ile gösterilmiştir *

Oynat Kapak Parça Adı
Parça Yazarları