House M.D

Yazan: Jerf Tecimer // Tarih:


 

merhaba gececi

Bugün sizlere beni en çok etkileyen diziyi tanıtacağım.

Okurken dinle lütfen.

2004 yılında yayınlanmaya başlayan House M.D çoğu kişi tarafından en iyi hastane dizisi olarak tanımlanır. Dizi ismini ana karakterimizden alıyor. Kendisini tanımlamak gerekirse kibirli, çirkin, huysuz ama çok iyi bir mizah anlayışı olan bir tanı doktoru. Bacağında bulunan sakatlık nedeniyle her gün acı çeker ve topallar. Yuvarladığı Vicodinlerin haddi hesabı yoktur. Zaten az çok tahmin edebileceğiniz gibi House çektiği kronik ağrı yüzünden böyle huysuz ve kibirlidir. Tabii uzun bir süre bacağına ne olduğunu bilemiyoruz o yüzden buraya yazmam da güzel olmaz sizin için.

E House gibi başarılı (birazcık da üşengeç) bir doktor asla tek başına çalışmaz. Kendisi dahil 4 kişiden oluşan bir ekibi var ve bu ekiptekiler House için özel olarak seçilmiş. Chase, sarışın, yakışıklı ve Avusturalyalı doktor, kusursuz cerrahlığının yanı sıra sürpriz teşhisler koyabiliyor. Cameron, ekibimizin güzel ve tatlı kızı en büyük işlevi bence House’nin verdiği çılgınca fikirlere karşı “Dur !” diyebilmesi. Foreman ise bence House’nin eğlenme tahtası. Her türlü ırkçı şakayı, pislikleri Foreman üzerinde dener. Pis işlerini yaptırır. Ama şu var ki büyük ihtimalle House’dan sonra ekipteki en zeki kişi. Wilson, ekipten olmasa bile yalnız House’nin tek ve en yakın arkadaşı olduğu için bolca karşımıza çıkıyor. Hasta üzerinden bahislere girmeleri, birbirlerine şaka yapmaları o kadar eğlenceli ki izlerken çok güleceksiniz.

House’u biraz daha tanımlamak gerekirse, karakter olarak Sherlock’tan esinlendiğini söyleyebilirim. Hastayı hiç görmeden hatta hiç ilgilenmeden dizinin son dakikalarında aklına gelen ufak bir şey ile teşhis koyması, enstrüman çalması ve uyuşturucu kullanması adeta bir Sherlock. (tabii espritüel oluşu dışında)

Dramın, gerilimin, teknik bilgilerin, arkadaşlığın ve yalnızlığın işlendiği bu diziye bayılmaman söz konusu değil gececi. Seni House’la beraber hastane müdüründen kaçmaya, pis espriler yapmaya, Wilson ile öğlen yemeği yemeye ve doktor olmasan bile düşünmeye davet ediyorum.

İyi seyirler Gececi…


Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak Gerekli yerler yıldız ile gösterilmiştir *

Oynat Kapak Parça Adı
Parça Yazarları