SON BALKI

Yazan: Neslihan Magunacı // Tarih:


Tarih 14 Mart 2018 Saat, 16.55;

Ceketin koltuğun üzerinde, gidebilirsin. Kitabın… sanırım onu çantandan hiç çıkarmadın 2013 yılından beri. Ona zarar vermedim ve onu benden sakladığını da biliyorum. Sendeki değişimin farkındayım; artık gittiğin yolun sana göre olmadığının farkındasın ve kendine yeni bir yol beğenmeye çalışırken bir yandan da şu anki halinden ödün vermemeye çalışıyorsun. Besbelli ki,  aklın ve duyguların arasında kimsenin sığmasına müsaade etmediğin bir yer buldun kendine ve orada yalpalayıp duruyorsun. Seni kendi yolundan azad etme cüretinde bulunacak değilim elbet. Fakat bu son karar alışım olacak ve bir daha asla ceketini koltuğun üstünde unutmana müsaade etmeyeceğim.

Sen, Göztepe’nin herhangi bir mahallesinden çıkıp Suriçi’nin en bilindik okullarından birinde okuyabilmek için kendini bir hareseye teslim etmiş birisin. Hırs, ihtiras ve muhteris için öyle savaştın ki, kendi yolunu unutup başka bir yolda bir başka kelime için kılıcı çekecek, gardını alacak gücü dahi kendinde bulamıyorsun.

Kendini olur olmaz yerlere sığdırıp oraya ait olmadığını fark edince bir başka yola koşarak kendini atıyor fakat orada da kendine denk gelmeyince kendini bir başka kişi olarak insanlara tanıtıyorsun. Üstelik o olmayan senin, sen olduğuna kendini öyle inandırmışsın ki, bir başkası sana kendini tanıtınca kendine yabancılık çekiyor ve kendinden kaçıyorsun. Aslında olmak istediğin sen, kendinden başka kimse değilken, toplumun üzerinde ağırlaştırdığı baskı seni yere eğiyor ve oradan kalkabilmek için yarattığın o başka kendinden güç alıyorsun.

Her gece Tanrı ile konuşup onun sana verdiği acılar için ona şükrediyorsun çünkü bu acılar sayesinde güçlü olabildiğine inanıyorsun fakat Tanrı ile konuşmayı bırakıp kendin ile baş başa kaldığında acılarının altında eziliyor ve yarattığın kendini beğenmeyip eski seni özlemeye başlıyorsun. Bu yüzden ki, birinin sana kendini hatırlatmasından korkup kaçıyorsun. Sana seni hatırlatmaya meyleden biri varsa eğer, ilk işin onu çıkarmak oluyor hayatından. Fakat ona bunun sebebini açıklayamıyorsun, kendine de açıklayamadığın gibi… Sahi, inancından başka ne kaldı ki sana, sana ait olan? Kendini tanımlayabileceğin her niteliği öyle ustaca reddettin ki, hiçbir harfe seni anlatabilme şansını tanımıyorsun. Zavallı sen! Öyle tek başınasın ki, yalnızlık bile kendini senin yanında kalabalık gösterme hakkını kendinde görebiliyor.

Tarih, 14 Mart 2018 Saat, 17.05;

Kendine yaptığın haksızlığı affedecek değilim, düzene ayak uydurabilmek için kendinden vazgeçişini meşru kılmamı bekleyemezsin benden. Sen, insanlara hakikati aradığını söyleyerek başta kendin olmak üzere herkese yalan söyledin, herkesi kandırdın. Öyle inanıyorsun ki bu yalana, doğruların yalan olmadığını kendine itiraf edemeyecek durumdasın çünkü hiçbir zaman şüphe etmediğin aklın, bu defa sana oyun oynuyor ve sen ona inanıyorsun. Aklını yönetebilecek durumda dahi değilsin, yazık!

Kendini hangi cehennemde kaybettiğini senden daha iyi biliyorum, insanlara bel bağlamayı bırak artık! Bir mucize beklemekten vazgeç! Gelmeyecek olanı yüceleştirme gözünde! İnsanlar için şekil alma artık! İnsan ol! Hatalarını ve yanlışlarını kabul et, onları normal kılma! Ceketini ütülemedim, düzeni sevmediğini biliyorum fakat ne kadar sevmesen de ayak uydurduğunu da…

Zavallı sen, kendinden kaçarken nasıl yorulmuştur kim bilir? Nasıl tüketmiştir umutlarını, nasıl çaresiz kalmıştır? Kendine bunu nasıl yaptığının hesabını Tanrı’ya verecekken, bir de başkasının günahına girerek başına iş aldın! Tanrı senden esirgemeliydi seni ki, ancak böyle koruyabilirdin kendinden seni. Yazık, onca talan edilmiş şeyden sonra umursadığın tek şey, ceketin… Bu senin ağzından çıkan sayılı kelimelerden biri, elbette ki bunu biliyorum, ve yine elbette buna da yalnızca ‘Yazık!’ diyerek karşılık vereceğim.  Nereye gideceğini tabii ki, umursuyorum. Fakat seni umursadığımdan emin değilim. Bana yaptıklarını, beni ve sevgimi aşağılayıp hislerimle alay edişini asla affetmeyeceğim!

Tak!
-Çıt…

 

İstanbul – Üsküdar
2019


Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak Gerekli yerler yıldız ile gösterilmiştir *

Oynat Kapak Parça Adı
Parça Yazarları