UNDERGROUND YASTA!

Yazan: Zeynep Sina Ersan // Tarih:


Onu anlatmak benim için hiçbir zaman kolay olmadı çünkü o asla kelimelere sığmazdı. Verdiği savaşları, uğruna ter döktüğü devrimleri bırakmadı. Fakat bugün, yozlaşmış dünyanın çirkin havasını daha fazla solumayacağının haberini aldık.

Derman İskender Över’i tanıdığım ilk andan itibaren onunla ilgili inceleme yazısı yazmak hedefimdi. Ne zaman otursam başına tek diyebildiğim “şiirdeki yol göstericim”di. Şimdi ise hep tanışma hayaliyle yanıp tutuştuğum, sanatıma ışık tutan adamı sizlere biraz da olsa anlatabilme sancısı içindeyim. Tek bildiğim tüm bu yazı olabildiğince eksik…

Hiç yüz yüze muhabbet etme şansı bulamasam da onu metinlerinden, söyleşilerinden tanıdığım kadarıyla insanlığın mantıksız tabularına, toplumun dayatmalarına, azınlıklara karşı olan bütün önyargılara yumruk gibi doğdu 28 Mayıs’ta! Eleştirmekten, karşı çıkmadan, kimliğini olduğu gibi topluma yansıtmaktan çekinmedi. Ne kelimeleri kullanmaktan korktu ne de bu kelimelerle birilerini kızdırmaktan. Diplomadır, maddiyattır, kapital düzenin yarattığı hiçbir şeyi yapmadı. Sözgelimi çoğu insanın hayallerini süsleyen tıpı son sınıfta bıraktı. Yazmaktan, yazdıklarını dillendirmekten başka bir şeye de ihtiyaç duymadı. Ağır Roman’da canlandırdığı homoseksüel karakterle, bu konuda kaleme aldığı eserleriyle cinsel özgürlüğün en büyük savunucularından biri oldu!

küçük İskender bütün bu saydıklarımın çok daha fazlasıydı. Benim hayatımdaki yeri ve önemi olduğundan da fazla… Siz değerli okuyucuların huzurunda, onu tekrar yad ederken içimde gidişiyle oluşan boşluğu; onun hakkında daha fazla yazıp çizerek, inceleyerek, makaleler üreterek biraz olsun küçültebileceğimi biliyorum.

Işıklar içinde ol, İskender! Bize taşıdığın ışıkların içinde…


Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak Gerekli yerler yıldız ile gösterilmiştir *

Oynat Kapak Parça Adı
Parça Yazarları